Alapvetően érdemes megfigyelni az eredeti élőhelyükön folytatott táplálkozást. Változatos és ami az útjukba akad, és számukra ehető azt elfogyasztják. Felszíni útjaik során a leesett gyümölcsöket, zöldségeket, magokat, különböző növényeket, rovarokat is megeszik. Táplálkozásuknál fontos a megfelelő magkeverék, a zöldség és gyümölcs, zöld fogyasztás valamint a fehérje fogyasztása. Ezek együtt alkotják a kiegyensúlyozott táplálkozást.
Nálunk ez úgy alakult ki, hogy a magokból van egy alap keverék, ezt egészítjük ki további magokkal. Azért van az alap keverék, hogy azokat mindig megegye, a kiegészíteni valók nekik különösen finom csemegék, azzal hogy ezeket nem mindennap adjátok, hanem felváltva hozzájárultok, a változatos étkeztetésükhöz. Ezáltal nem tud egyoldalúvá válni a táplálásuk. Kifejezetten nem is ajánlom, hogy olyan keveréket adjatok amiben 15 + mag van. Teljesen felesleges, mert befog szűkülni a fogyasztás a kedvenc magjaira. Ez pedig káros a szervezetére, mivel monotonná válik a táplálás, ezáltal a szervezetben hiánylép fel ami idővel betegséggé fejlődik.
Magkeverék: Boltokban árulnak törpehörcsögök számára különböző keverékeket. Ilyenkor mondják a gazdik mennyire válogatós kedvencük, mert csak a szotyit fogyasztja. Természetesen más gazdik is ezt mesélik és kész is az általános tévhit, hogy elég a szotyi, pedig a magkeverék a fő táplálékuk! A természetben ezeket megeszi, akkor a tálba kapott magokat miért nem ?
A okot nem tudjuk, de azt tapasztaltuk, hogy bió és terménytápos helyről szerzett, vegyszermenetes magokat mind megeszik az állatok. A bió és terményestől beszerzett kukorica színe napsárga, ellenben a bolti magoknál a kukorica ezekhez képest szinte fakó. A magok színén is látszik, hogy sokkal frissebb. Itt pedig nálam nincs válogatás minden magot megesznek a tálból.
Magok:Ha terményes, illetve bió helyről vásárolják a gazdik a magokat nekik kell kikeverni a tápot. Mindenből 1 bögre, kivéve a kölest, abból 2 bögrével érdemes keverni.
Ezekből a magokból áll az alap keverék:Hántolt búza és árpa, repce, bükköny, napraforgó, borsó, kukorica, köles ( piros, fehér köles ), fénymag, nyuszi táp ( zöld hosszúkás) A magkeverékből : 5-10g/ nap az az 2-3 teáskanál az állatok szükséglete. Ez az alap, de ehhez szükséges kiegészítés.
Kiegészítés az alap magkeverékhez:
Magokkal és zöldekkel. Magok : lenmag ( 2 kávéskanál/hét), szezámmag (1 kávéskanál/hét), dió (1 egész dió /hét), tökmag ( pár szem /hét), kapor mag ( 1 csipet / hetente 1-2x mehet. Továbbá csavaros tészta vagy száraz kenyér, diófa ága ( szigorúan levél nélkül), szőlő fásabb része, fogkoptatás miatt mindig legyen az állat előtt. Továbbá kaphat zabpelyhet is. Zöld félék, gyógynövények, fűszerek terén csipeteket kell csak adni, ilyen a menta, citromfű, csalán levél( kizárólag szárítva ) , köröm virág szirmai, oregánó, bazsalikom, petrezselyem, kakukkfű, kapor stb.
Tehát, legyen a fentebb írtak szerint egy alap keverék, és ezt egészítsétek ki néha azokkal amiket felsoroltam. Ha így etetitek kedvenceteket, akkor szép egészséges és hosszú élet elé fog nézni várhatóan.
Mikor és mennyi magot adjunk nekik ? Igaz, hogy sokat raktároznak? Egy dolog biztos, attól nem kell tartanotok, hogy túletethetitek. A magkeverékből betehettek 2-3 napra való adagot is. Ők szeretnek raktározni. Annyira szeretnek raktározni, hogy kutatók már nem kevés olyan hörcsög odút találtak ahol 90 kg élelmet találtak egy kisállat élés kamráiban. Ami csak úgy mellékesen a testsúlya 100x-osa. Irigylésre méltóan szorgosak. Igaz ezt a mezei hörcsögök kutatási anyagában olvastam, de minden hörcsög elképesztő mennyiségű magot el tud spájzolni magának. Ezt azért is jó figyelembe venni, mert takarításnál, ha van 2 marok élelem, akkor kihagyhattok 1-2 nap etetést. Lesz miből eszegetnie a kis pocoknak. Nálunk is van gyakran 2-4 napra kapnak enni a magokból és remekül beosztják maguknak. Általában az éléskamra a ház vagy házak alatt található vagy az egyik sarokban. 1-2-3 takarítás erejéig nyugodtan meghagyhatjátok az éléskamráikat. Ha nagyon sok magot eltett, akkor csökkentsétek kicsivel az élelem mennyiségét. Elméletileg a napi adag 2-3 teáskanál mag, de hát... annyira keveset esznek, hogy pontosan nem tudjátok ki találni, de ha sok élelem van az éléskamrában, akkor pár napot ki lehet hagyni vagy egy teáskanállal csökkenteni az adagot pár napra. Ezt majd úgy is látni fogjátok.
Zöldségek és gyümölcsök
Étrendjükben a zöldségek legyenek túlsúlyban. Tehát ha heti 7 napot kap friss gyümölcsöt vagy zöldséget, akkor ebből 4 legyen a zöldség és 3 a gyümölcs nap.
A K-betűs zöldségek kivételével mindent fogyaszthatnak pl: répa, paradicsom, paprika, retek, uborka, saláta, brokkoli, spenót stb. Salátából keveset, szárazra törölve és csak ritkán. Minden más mehet gyakran.
Gyümölcsökből minden mehet pl: alma, barack, málna, eper, meggy, cseresznye, szilva, görög dinnye. Ezekből 2x2 cm kis falatokat érdemes adni,ezek a nap bármely szakában adhatóak.
Amit nem szabad adni a gyümölcsök közül: banán, szőlő, sárga dinnye. Magas a cukortartalmuk, így ezeket jobb elkerülni az étrendjükből. Ugyan ezen okból aszalt gyümölcsöt , cukros dropsokat se ajánlott adni nekik. Illetve a citrus félék savasságuk miatt szintén tiltó listásak.
.
Rovarok és fehérjekészítmények:Ahogy haza kerül a kölyök höri szüksége van a nagyjából 1 hónapon át heti 4-5 alkalommal fehérje forrásra, hiszen 2,5 hónaposak koráig viszonylag sokat nő, ehhez fehérjére van szüksége, hogy tudjon építkezni.
Fehérje lehet: túró, tejföl, sajt, lisztkukac, főtt tojásfehérje. Az adag alkalom / teáskanál.
Az első 1 hónap után is heti 3x adható. Túlzásba sem kell esni, hiszen a tápjukban is van növényi fehérje.
Fogkoptatás: A boltokban bőséges választékban kapható fogkoptatót. Lévén, hogy rágcsáló és, úgy nő a foga, mint az emberek a körme, ezért folyamatos fogkoptatást igényel. A bolti fogkoptatókat nem nagyon használják az állatok. Nem tapasztaltam, vagy hallottam vissza gazdiktól, hogy használták volna a fogkoptatót. Helyette kiválóan megfelel a fogkoptatás céljainak a sima otthoni szárított kenyér vagy akár a kifli csücske. Tehettek gallyakat is nekik. Ezek dekorációnak é játéknak is jók.
Ezek a gallyak, ágak mehetnek : alma, dió, bükk, mogyoró, ribizli, szőlő, szeder, körte.
Tilos, ezek ágait, gallyait betenni: meggy, cseresznye, őszibarack, sárga barack, szilva. ( mérgezőek számukra)
Érdemes folyton vagy gyakran bent lennie a szárított kenyérnek, az ajánlott gallyaknak vagy ágaknak, mert akkor a fogával várhatóan nem lesz probléma.
Zöldek:
A természetben sokféle zöld növénnyel találkoznak a hörik. Ezért én is javaslom, hogy adjatok nekik időnként zöldeket. Nálunk ezek vannak a menün : spenót, szőlő levél, széna, kakukkfű, oregánó, kapor, zeller levele, petrezselyemzöldje, tyúkhúr, útifű, bazsalikom.
Ezek frissen kis mennyiségben, szárítva akár többet is kaphatnak. Szárított formában a csalánt kifejezetten ajánlom. Remek vitamin forrás!
Amit tilos : sóska, paradicsom zöldje, répa zöldje
Bátran keressetek fel, ha :
- megtetszett ez a kedves törpehörcsög fajta és esetleg szeretnétek a családba ilyen csöppséget ,
- felszereléssel kapcsolatos kérdésetek lenne
Hobby tenyészet lévén időnként vannak gazdi kereső babák.
Ezen az email címen lehet elérni : auroratenyeszet@gmail.com ( sokat vagyok gépközelben, ezért órákon belül tudok reagálni)
A honlapot pedig itt éritek el : www.dzsungihorcsogtenyeszet.ewk.hu